Acıbadem Mh, Şeyh Galip Sk, Elysium Elit Konutları, B Blok D: 29 Koşuyolu, Kadıköy / İstanbul

Dr. Ayşegül Girgin Makaleler

Makalaler Bilgi Amaçlı Yazılmıştır. Bilgilerin Doğruluğu Kliniğimizi Bağlamamaktadır.
05
Oca

Nasıl gidecek bu cilt lekeleri?

Yüzümüzde, dekoltemizde, ellerimizde ve vücudumuzun çeşitli yerlerinde olan büyük – küçük kahverengi hatta bazen siyah olabilen renk değişikliklerine cilt lekesi denir. Peki neden cilt lekesi problemleri yaşıyoruz? Bu hoş olmayan renk değişikliklerinin giderilmesine yardımcı olacak birçok farklı yöntem mevcut.

Çevresel faktörler, genetik yatkınlıklar, hormonal değişiklikler ve yanlış uygulamalar gibi bir çok neden sonucunda ortaya çıkan cilt lekelerinden kurtulmak için birçok alternatif yöntem uygulanıyor. Kişinin cilt lekesi yoğunluğuna göre yapılan uygulamalar arasında en çok kimyasal peeling, PRP, kök hücre, lazer ve plazma enerjisi yer alıyor. Yapılan her bir uygulama sonrasında koruyucu güneş kremi kullanmanın önemi ise çok büyük…

Kimyasal Peeling Nedir?

Cildi donuk, canlılığını yitirmiş halinden kurtaran ve yeni doku oluşumuna fırsat veren bir uygulama. Kimyasal peeling uygulamasında derinin belli bir derinliğe kadar soyulup atılması sağlanır. Böylelikle taze cildin meydana çıkarılması ve cildin yenilenmesi kolaylaştırılır. Sadece cilt tonu eşitsizlikleri değil; kırışıklık, cilt kalınlığı, gözenekli cilt, akne vb. problemlerin giderilmesinde uygulanır. Seansların ne kadar süreceği ise problemli cildin yapısına göre değişir. Cildin ihtiyacı olan peeling cinsi ve derinliği kişiye özel olarak belirlenir.

Yalnızca birkaç dakika…

Uygulaması çok uzun vakit almayan kimyasal peeling sadece birkaç dakika içinde tamamlanır. Ancak uygulama sonunda ciltte hafif kızarıklıklar meydana gelebilir. Uygulama sonrasında mevsim fark etmeksizin güneş koruyucu krem kullanmak ve cildi beslemek önem teşkil ediyor. Ayrıca en az 2 gün süreyle cildi tahriş edecek (ağda, saç boyama vb.) uygulamalardan, asit ve alkol içeren günlük bakım ürünlerinden de uzak durulmalı.

PRP

Açılımı Platelet Rich Plasma olan bu teknikte aslında kişi kendi kanından ilacını yaratmış olur. Az miktarda özel bir tüpe alınan kanın içerisindeki büyüme faktörü dediğimiz yaşlanmış hücreleri canlandıran özel bir serum elde edinilir.

Nasıl etki ediyor?

Cilt lekelerinin giderilmesi haricinde birçok farklı alanda olumlu etkiler veren PRP uygulaması; cilt gençleştirme, kırışıklık azaltma, cilt renginde dengelenme, cilt sıkılaştırma ve elastikiyet kazanma gibi amaçlarda olumlu sonuçlar verir. Göz-dudak çevresi, yanak, burun, boyun-gerdan, saç, dekolte gibi alanlarda uygulanabilir.

Kök Hücre Tedavisi

Yaş ve çevresel faktörlerle birlikte vücuttaki hücrelerin yaş ve sayısında azalma olur. Kök hücre miktarının azalması sonucunda ise bu istenmeyen lekeler ve deformeler meydana gelebilir. Uygulandığı bölgedeki aktif olmayan kök hücreler canlandırılarak bölgenin yenilenmesi esas alınır. Bu sayede doku kendini yeniden tamir edebilecek şartlara sahip olur; leke ve kırışıklık etkilerini ortadan kaldırır. Kolajen ve hyaluronik asit desteği ile sentezlenerek cildi sıkı ve sağlıklı bir forma kavuşturur.

Hangi problemlerde uygulanır?

Küçük, ince iğnelerle sorunlu noktalar üzerinde yapılan uygulama hekim tarafından uygun görülen; saç, yüz, el üstü, boyun, dekolte, kollar ve bacaklar dahil tüm bölgelere yapılabilir. Kök hücre uygulamaları kişinin kendinden alınan bir örnekle alınıp yapılabildiği gibi hazır halde saflaştırılmış ve zenginleştirilmiş kök hücre ürünleri de bulunur. Kişinin yaş ve cilt problemine göre 1-3 seans arasında 3-4 hafta aralıklarla yapılan küçük bir enjeksiyondur. Etkileri 1-6 ay arasında daha net görülür. Yaşlanmanın hızına göre 1-3 yıl aralığında tekrar edilmesi gerekebilir. Kişinin sosyal hayattan kopmasını gerektirecek herhangi bir rahatsızlık vermez.

Lazer

Leke tedavilerinden eskiden beri en yaygın kullanılan tedavilerden bir diğeri… Lazer ışığının cinsine göre hedef seçtiği doku farklıdır. Leke tedavilerinde lekenin sebebi olan melamin hedef alınarak parçalanır ve yok edilir. Lekenin cinsine ve ne zamandır olduğuna göre değişen seans adetleri gerekli olur. Yaklaşık 1’er ay aralıklarla 3-6 seans tedavi gerektirebilir. Uygulama sonrasında hafif kızarıklıklar hariç ciddi bir reaksiyon oluşmaz. Parçalanma melaninin vücuttan atılması zaman alacağından sonuçları birkaç hafta daha iyi görülür. Uygulama sonrasında diğer leke tedavilerinde oldugu gibi güneş koruyucu krem kullanılması önerilir.

Plazma Enerjisi

Uygulama, plazma enerjisi sayesinde cilt üzerindeki iz, leke ve doku gibi problemlerin buharlaştırılması yöntemidir. Bu uygulama tekniğinin en sık kullanıldığı alanlardan biri de üst göz kapakları. Herhangi cerrahi bir teknik içermeyen bu yöntem aynı zamanda alt göz kapağı cilt dokusunu iyileştirme de etkili. Plazma enerjisi diğer bir yandan cilt ve mukoza üzerindeki iyi huylu kitlelerin yok edilmesinde de kullanılır. Uygulama sırasında duyulan his, anestezi gerektirecek büyüklükte olmamasına rağmen uygun görüldüğünde problemli nokta için anestezik krem uygulanabilir. Kişinin ihtiyacına göre seans adedi değişkenlik gösterir. Gerekli görülmesi durumunda 3 hafta sonrasında ikinci bir tekrar yapılabilir.

Tedaviden sonraki süreç…

Uygulama bittiğinde tedavi edilmiş alanda hafif bir ödemle birlikte küçük, kahverengi-siyah kabuklanmalar görülebilir. Kabuklanmalar 7-20 gün arasında kendiliğinden kaybolur ve ödem en fazla birkaç gün içinde iner.

Not: Uygulamalar hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını Smileest’i arayarak alabilirsiniz. +90 0543 478 88 71